Marketing niszowy polega na oferowaniu usług na rynku niszowym, zaspokajając potrzeby określonej grupy docelowej (jak choćby miłośnicy tych, którzy lubią gry hazardowe takie jak ruletka, sloty, karty, czy zdrapki online). Praca w marketingu niszowym może być świetnym wyróżnikiem, ponieważ z biegiem czasu Twoja agencja zyskuje coraz większy autorytet w tej dziedzinie staje się referencją na wybranym rynku.
Każdy, kto pracuje w tym środowisku, wie, żę na każdym rogu stoi agencja oferująca usługi marketingu cyfrowego. I nic dziwnego, dzieje się tak, ponieważ jest spore grono odbiorców ich usług. Firmy każdej wielkości i segmentów zwracają uwagę na oferty i usługi, które mogą zaoferować te agencje i szukają dobrego dostawcy. A pośród tego morza cyfrowych agencji, co sprawia, że Twoja jest inna i zasługuje na wybór?
Oczywiście liczy się utalentowany zespół, świadczenie wysokiej jakości usług, skupienie się na ważnych wynikach dla biznesu klienta i wiedza, jak dobrze sprzedać swoją firmę. Ale może nie zbadałeś innej możliwości: co będzie, jeśli wybierzesz usługi określane jako marketing niszowy?
Dlaczego praca z marketingiem niszowym jest korzystna?
Marketing niszowy polega na oferowaniu usług lub produktów na rynku niszowym, spełniającym potrzeby określonej grupy docelowej. Nie jest to decyzja podjęta z dnia na dzień, ale są pewne zalety tego wyboru. Praca z marketingiem niszowym może być ogromnym wyróżnikiem. Z biegiem czasu Twoja agencja ma tendencję do specjalizowania się w określonym segmencie, zyskując coraz większy autorytet w temacie i stając się referencją na wybranym rynku.
Ale jakie są główne korzyści z pracy z marketingiem niszowym? Wymieniamy je poniżej:
- Pozwala poznać wyzwania i klienta. Strategia niszowa pozwala dogłębnie poznać grupę docelową. A znając klienta, będziesz mógł lepiej zrozumieć, jakie są jego bolączki, problemy i wyzwania oraz jak Twoja agencja może mu najlepiej służyć. Nauczysz się też komunikować z tym klientem. Zrozumiesz, na czym polega jego specyficzny język, ponieważ stajesz się częścią jego prywatnego wszechświata.
- Ułatwia działanie i zwiększa wiarygodność. Marketing niszowy ułatwia również rekomendacje i wiarygodność w branży. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści w tym samym zawodzie znają innych w tej samej dziedzinie i mogą polecić ich usługi. Ponadto profesjonaliści i firmy z tego samego obszaru chętniej wybierają agencje, które już obsługiwały ich partnerów, a nawet konkurentów, ponieważ świadczy to o specjalistycznej wiedzy takiej agencji.
- Zapewnia przewagę rynkową w tej konkretnej branży. Specjalizując się w niszy, naturalnie zyskujesz przewagę konkurencyjną wobec tych, którzy obsługują różne grupy odbiorców. W rezultacie Twoja usługa może być wyżej wyceniana i możesz za nią otrzymać więcej pieniędzy.
Wskazówki na potrzeby pracy z marketingiem niszowym
Podobały Ci się możliwości, jakie daje ten rodzaj pracy i myślisz o niszowej swojej agencji? Zapamiętaj więc poniższe wskazówki, bo mogą Ci się przydać:
Sprawdź opłacalność wybranej przez siebie niszy
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy w konkretnej niszy należy zweryfikować wielkość rynku, na którym zamierzasz działać. Jest kilka pytań, które powinieneś sobie zadać przed rozpoczęciem pracy dla wybranej branży:
- Jaki jest potencjał ekonomiczny tej niszy?
- Czy obecnie rośnie?
- Jak duży jest mój rynek?
- Ile firm jest w tym segmencie?
- Czy marketing naprawdę może generować wyniki w tej niszy?
- Kim są moi potencjalni konkurenci?
Możesz odpowiedzieć na te pytania poprzez benchmarking, badania rynku, ankiety uliczne, ankiety publikowane w magazynach i gazetach, analiza SWOT itp. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie te pytania, jeśli zdajesz sobie sprawę, że dla Twojej firmy naprawdę ma sens obsługa tego konkretnego rynku, nadszedł czas, aby rozpocząć poszukiwania klientów, aby później przeprowadzić pierwsze podejścia komercyjne.
Zostań punktem odniesienia w tej niszy
Stanie się punktem odniesienia w segmencie nie jest łatwym zadaniem; musisz być bardzo dobry w tym, co zamierzasz zrobić. Tylko wtedy ludzie będą postrzegać Cię jako autorytet w tej dziedzinie. Zanim zaczniesz tworzyć bogate treści dla swoich odbiorców, ważne jest, aby pozyskać wiedzę od osób, które są już autorytetami w tym segmencie. Na przykład, jeśli działasz w branży nieruchomości, dowiedz się, kim są eksperci z tej branży. Jakie książki o nieruchomościach czytają? Na jakie strony WWW wchodzą? Czy istnieje jakiś profesjonalny kurs? Opierając się na tej zasadzie, znacznie łatwiej jest wiedzieć, gdzie zassać głęboką wiedzę, aby tworzyć świetne treści dla docelowych odbiorców.
Przeprowadź ankietę, aby dowiedzieć się, z jakich mediów korzystają Twoi odbiorcy: Facebook, Instagram, Linkedin, inne. Następnie spróbuj również zrozumieć, w jaki sposób Twój potencjlany klient zwykle konsumuje tego typu treści (filmy, artykuły, eBooki, ankiety, quiz, posty audio, podcasty, grafiki, infografiki). W ten sposób będziesz miał dobry punkt wyjścia, aby wiedzieć, jaki rodzaj treści tworzyć i gdzie je udostępniać.
Następnym krokiem jest zrobienie tego z odpowiednim rytmem i konsekwencją. Nie bądź firmą, która co miesiąc publikuje sporadyczne treści w niezorganizowany sposób. Mieć kalendarz i proponować na przykład publikację treści tygodniowo. Zrób z tego nawyk w swojej firmie i z biegiem czasu zwiększaj liczbę swoich postów. Uważaj jednak, aby nie przytłoczyć potencjalnego klienta zbyt dużą ilością informacji!
Kolejnym bardzo ważnym punktem, kiedy chcemy być punktem odniesienia, jest możliwość dostarczenia tego, co zostało obiecane Twojemu klientowi końcowemu i sprawienia, by stał się orędownikiem Twojej marki. Jeśli to zostanie osiągnięte, upewnij się, że wskaże Twoje rozwiązanie wszystkim osobom, które mają taki sam lub podobny problem, jak jego.
I na koniec zapamiętaj słynne zdanie „kto nie jest widziany, nie zostanie zapamiętany”. Jest ono szczególnie ważne, gdy chodzi o bycie w tym samym miejscu, w którym znajduje się twoja docelowa grupa/osoba. To bardzo ważne, aby być częścią wydarzeń, warsztatów i szkoleń swoich potencjalnych klientów, ponieważ w tych momentach zaczniesz ich poznawać i rozumieć trochę lepiej, jak się zachowują. Im bliżej jesteś, tym większe prawdopodobieństwo, że nawiążesz współpracę z kimś!
Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.